
Parafia pw. św. Filipa i Jakuba w Gozdowie
Historia parafii
WieÅ› Gozdowo bierze swojÄ… nazwÄ™ od sÅ‚owa: g o z d, co w dawnym jÄ™zyku oznaczaÅ‚o wzgórze leÅ›ne. WieÅ› skÅ‚adaÅ‚a siÄ™
z dwóch części: osiedla chÅ‚opskiego, które powstaÅ‚o przy drodze wiodÄ…cej od koÅ›cioÅ‚a w stronÄ… Bieganowa oraz z majÄ…tku, którego zabudowania usytuowane byÅ‚y na poÅ‚udniowej skarpie doliny rzecznej - WrzeÅ›nicy. W XII w. wÅ‚aÅ›cicielem majÄ…tku byÅ‚ Arcybiskup gnieźnieÅ„ski i dlatego w XIII w. KapituÅ‚a GnieźnieÅ„ska powoÅ‚aÅ‚a parafiÄ™ i wybudowaÅ‚a koÅ›cióÅ‚. Do parafii należaÅ‚y nastÄ™pujÄ…ce wioski: Gozdowo, Gozdowo MÅ‚yn, Karczewo, SoÅ‚eczno, Nadarzyce i WÄ™gierki. Neryngowo jako wieÅ› folwarczna powstaÅ‚a dopiero pod koniec XVIII w. i nosiÅ‚a nazwÄ™: Neringswalde. Pod koniec XIX w. zniknęła wieÅ› Karczewo, która poÅ‚ożona byÅ‚a na polach obecnej posesji Koteckich. KoÅ›cióÅ‚ byÅ‚ zbudowany z drewna i nosiÅ‚ tytuÅ‚ p.w. Åšw. ApostoÅ‚ów Filipa i Jakuba.
W 1882 roku wybudowano obecny koÅ›cióÅ‚ a stary, maÅ‚y koÅ›cióÅ‚ek przeznaczono do rozbiórki. Proboszczem byÅ‚ wówczas
ks. Juliusz Kulesza (1864-1887).
Z dawnego koÅ›cióÅ‚ka zachowaÅ‚y siÄ™ cenne zabytki: figury Symeona i Anny z XVIII w. – obecnie ulokowane sÄ… w gÅ‚ównym oÅ‚tarzu. Z tego wieku zachowaÅ‚a siÄ™ też rzeźba Jezusa Ukrzyżowanego i pacyfikaÅ‚ oraz monstrancja.
Do końca XVIII w. cmentarz parafialny był przy kościele. Pozostały po nim tylko dwa groby: ks. Adama Cichowskiego
i ks. Aleksandra Raczkowskiego, który majÄ…c piÄ™kny charakter pisma bardzo Å‚adnie prowadziÅ‚ biuro.
Salkę parafialną wybudował w 1905 r. ks. Wojciech Szadziński. On też ufundował dwa witraże w prezbiterium: św. Wojciecha i św. Stanisława. Jako pierwszy proboszcz polecił, by go nie chowano przy kościele, lecz na cmentarzu parafialnym.
Dnia 25.06.1959 r. odłączono od parafii wieś Węgierki, ustanawiając tam osobną parafie.
Na miejscu obecnego parkingu, między kościołem a plebanią, była stara plebania. Podstawowym budulcem tego obiektu była glina. Wybudowano ją w roku 1744. W 1972 r. ks. Kazimierz Zachman zbudował podstawową część nowej plebani, a budowę dokończył ks. Ryszard Woźniak.
​
Od strony poÅ‚udniowej, miÄ™dzy drogÄ… a koÅ›cioÅ‚em byÅ‚y wielkie zabudowania gospodarcze, w stanie szpecÄ…cej rudery. Za radÄ… ks. Biskupa Michalskiego rozebrano je pod koniec lat osiemdziesiÄ…tych. Pod rozbiórkÄ™ przeznaczono także dawny dom czynszowy, który znajdowaÅ‚ siÄ™ za salkÄ…. Gruz z tego obiektu wywieziono na drogÄ™ w Neryngowie.
​
W stanie rozpadu byÅ‚ również grobowiec gen. Kazimierza Grudzielskiego. Obiekt rozebrano i postawiono nowy. Projektantem jest inż. mgr CzesÅ‚aw Piechnik. PoÅ›wiÄ™cenie obiektu odbyÅ‚o siÄ™ 9.01.1993 r.
W 1992 r. odmalowano koÅ›cióÅ‚ i przy okazji z dwóch bocznych oÅ‚tarzy (wycofanych już z użytku) zrobiono jeden, a ambonÄ™ przestawiono na miejsce brakujÄ…cego oÅ‚tarza bocznego przywracajÄ…c w ten sposób dawnÄ… harmoniÄ™ Å›ciany prezbiterialnej.
​
W 2009 r. zmarł ks. Prob. Ryszard Woźniak. Jego pracę kontynuuje dawny misjonarz z Afryki, ks. Mariusz Misiorowski.
W 2011 r. parafia przeżywa swój Jubileusz 650-lecia powstania (data symboliczna, zwiÄ…zana z ustanowieniem pierwszego znanego z dokumentów proboszcza Gozdowa).W roku jubileuszowym odbyÅ‚o siÄ™ wiele uroczystoÅ›ci, a koÅ›cióÅ‚ wzbogaciÅ‚ siÄ™ relikwiami bÅ‚. Jana PawÅ‚a II, umieszczonymi w nowym, zrekonstruowanym, bocznym oÅ‚tarzu.
​
Proboszczowie: ks. Ignacy Zięciak (1946-1951), ks. Kazimierz Zachman (1951-1985), ks. Ryszard Woźniak (1985-2009), ks. Mariusz Misiorowski (2009-2014), ks. Dariusz Nowaczyński (2014-2020) i ks. Andrzej Kostencki (od 2020 roku).

